Prep sports: Mountain Crest swims to strong showing

Feb 6 2012 - 3:07pm

Images

(SPENSER HEAPS/Daily Herald) Bonneville’s Kade Hall swims the 100-yard breaststroke at the state 4-A swimming championships in Provo on Saturday.
(SPENSER HEAPS/Daily Herald) Bonneville’s Kade Hall swims the 100-yard breaststroke at the state 4-A swimming championships in Provo on Saturday.

PROVO -- Skyline swam away with the state 4-A swimming titles on Saturday, outpointing the rest of field in impressive fashion at BYU's pool.

After the two-day event, the Skyline girls tallied 458.5 points, followed by Woods Cross 9235) and Olympus (211).

Mountain Crest was fourth, followed by Logan and Sky View, with Box Elder 13th.

On the boys side, Skyline scored 396 points, while Mountain Crest finished with 265, and Springville finished with 243.5.

Sky View was fourth, with Bountiful fifth, Woods Cross 10th and Box Elder 11th.

Numerous state records were lowered in the 4-A meet.

The state 3-A meet, held in the evening sessions on Friday and Saturday, were led by the Park City boys and Judge Memorial girls after the first day.

A recap of the final day of action will appear in Tuesday's sports section.

Drill team

* STATE CHAMPS CROWNED: At Orem, while Top of Utah teams didn't win any team titles, they had a blast at the state drill team championships.

In Friday's competition at Utah Valley's UCCU Center, the Region 1 champion Syracuse team finished third overall. Syracuse was second to Copper Hills in military, finished second to Bingham in character and claimed third in dance.

Bingham was the overall winner, while Copper Hills edged Syracuse for third.

In the 4-A competition, Bountiful repeated as team champion, but got serious competition from Hillcrest and Bonneville.

Bountiful won all three events. Bonneville placed third in character, fourth in dance and fifth in military.

Logan finished third in military, while Mountain Crest was third in dance and finished fifth overall.

Clearfield qualified out of Region 6 and enjoyed its first trip to the state finals in several years with an impressive fifth-place trophy in character.

Character replace kick as a drill event this year.

In Saturday's 3-A, 2-A and 1-A competition, Uintah edged Cedar City and Union for the 3-A crown.

In 2-A, North Summit placed in all three events but ended up fourth behind South Sevier for the overall title.

Duchesne won all three events to claim the 1-A crown. Rich was fifth.

Wrestling

* BEARS WIN REGION 11 : At Tooele, the Bear River High squad pulled away from host Tooele and Morgan to win the Region 11 championships on Saturday.

The Bears tallied 463.5 points, followed by Tooele (336), Morgan (226.5), Stansbury (164.5), Ben Lomond (83), Grantsville (60) and Ogden (53).

The Bears had six region winners, including Chad Hornerberger, who topped teammate Mike Davis at 182 pounds with a late pin.

Bear River's Keanon Zundel won at 220, topping Ben Lomond's Christian Cisneros with a first-minute pin.

At 285 pounds, B.R.'s Max Burnside dueled with Morgan's Thomas Ericson, finally pinning him at 4:48.

Dominic Kunder won at 120 pounds, Tanner Vanvalkenberg won at 126, and Dalyn Bergman won at 160. Brady Haramoto (113), Tanner Christensen (152) and Zachary Furness (170) each finished second, while Nickolas Bingham (106), MaKay Mattinson (120), Max Christensen (132), Braxton Conger (145), Alex Creer (152), Riley Skinner (160), Kylan Southward (195) and BroDee Stevenson (285) all finished third.

The Trojans got second-place finishes from Jayden Pentz (106), Shade Watts (132), Kade Carrigan (145) and Jose Patino (170), and thirds from Colton Walker (113), Jake Anderson (126).

The state 3-A championshhips will be held Feb. 17-18 at Utah Valley University.

From Around the Web

  +